Význam, účinky a vlastnosti

Zeolit není sám o sobě jediným minerálem, ale celou skupinou mikroporézních minerálů různého složení. Tvoří se ve vulkanických horninách, u nás se hojně nachází třeba v Českém středohoří a Doupovských horách.

Využívá se dokonce i v zemědělství, příznivě ovlivňuje výživu rostlin. Pokud ho zakopete do země poblíž stromů nebo plodin, bude působit blahodárně na úrodu.

Očišťující účinky se projevují i na psychické úrovni. Pomáhá při zvládání závislostí, zejména na alkoholu. Zeolit je také vhodný při praktikování reiki.

Díky svým jedinečným strukturním vlastnostem se využívá k čištění vody. Pokud máte bazén, dost pravděpodobně bude součástí bazénového filtru i zeolit.

Historie & Legendy

Název pochází od slavného švédského mineraloga Axela Cronstedta, který si povšiml jakéhosi pohybu na povrchu tohoto minerálu při rychlém zahřívání. To je způsobeno unikáním bublinek vody z jeho porézní struktury. Jakoby kámen tančil, neboli řecky zein (tančit) a lithos (kámen) dává zeolit.

Zajímavosti

Vzácná odrůda zeolitu zvaný thompsonit z oblasti Hořejšího jezera v USA se používá ve šperkařství. Střídají se v něm různobarevné pásky a při vybroušení a vyleštění se objeví nádherné kulaté měděné inkluze, kterým se říká "kočičí oči".

Vzhled

Vyskytuje v mnoha varietách a tedy i barevnostech a lescích.

Očista a nabíjení

Nejlépe pod proudem chladné vody nebo kouřem.