Význam, účinky a vlastnosti

Jeho účinky nejsou vzhledem k jeho krátkému používání sice tolik probádané, ale často se popisují účinky jako zostření smyslů a orgánů oslabených stářím nebo únavou. Na duchovní úrovni přináší zostřený vhled do skryté podstaty věcí. Uvádí do harmonie lásku a sexualitu. Směřuje k životu, pozitivně ovlivňuje neplodnost způsobenou psychosomaticky, rizikové těhotenství, komplikovaný porod.

Podmanivě modrý tanzanit je vlastně odrůdou zeleného zoisitu a příbuzný růžového thulitu.  Originální tanzanity jsou velmi vzácné a pocházejí právě jen z Tanzánie, takže se mnohem častěji setkáte s kameny vzniklými pomalým zahříváním běžněji rozšířeného zoisitu, tedy mateřského minerálu.

Velmi dobře se doplňuje s vltavínem a akvamarínem.

Historie & Legendy

Byl objeven teprve v roce 1967 v oblasti kolem sopky Mount Meru poblíž Kilimandžára v Tanzánii.

Zajímavosti

Za mezinárodní oblibu relativně mladého drahokamu (popsán teprve v roce 1967) vděčíme newyorské klenotnické firmě Tiffany. Ostatně její ředitel dal také charakteristicky modrému kameni jméno - podle země, v níž byl nalezen. Přírodní tanzanity jsou velmi drahé, ale člověk dokáže docela snadno napodobit přírodní proces a tanzanit získat pomalým zahříváním mateřského zoisitu. Toho už si všimli masajští domorodci, že zdánlivě obyčejné zelené kameny (zoisity) změní v ohni barvu tmavě modrou.

Vzhled

Levandulově modrý kámen drahokamového zabarvení způsobeným příměsemi vanadu a stroncia. Typický je snadno pozorovatelný velmi silný trichroismus - schopnost jinak rozkládat světlo při změně osy pozorování. V určitém úhlu se tak lesk zdát být zelený, modrý nebo fialový.

Očista a nabíjení

Čistíme pod proudem vlažné vody nebo v misce s vodou. Nabíjíme ideáně na horském křišťálu.

Prozkoumejte další kameny