Menu
Milujeme Kameny - Tygří oko

Tygří oko

Odvaha Samostatnost Sexualita Uzemnění Libido Zrak

BarvaZbarvení je ovlivněno přítomností dalších minerálů na bázi hydroxidů a oxidů železa. Například oxidy železa barví kámen víc do žluta až zlatava.

NalezištěZA, NA, CN, MM, IN

Znamení zvěrokruhu

Tygří oko

-

Tygří oko je odrůdou křemene charakteristického hnědého až hnědožlutého vzhledu s barevným proužkováním. Barevnost tohoto drahého kamene je ovlivěna příměsemi dalších minerálů v křemeni, nejčastěji různých oxidů a hydroxidů železa.

Tygří oko disponuje silnou uzemňovací silou a díky propojení s kořenovou čakrou nás spojuje se zemí. Vrhá pozornost k základním potřebám a jejich naplnění: k jídlu, vodě, střeše nad hlavou. Tygří oko nás chrání před negativními vlivy i lidmi, dodává sílu a odhodlání k činu a správnému postupování životem.

Z pohledu fyzického zdraví léčí zrak a zlepšuje noční vidění. Červené tygří oko posiluje libido, neboť povzbuzuje smyslnost a sexualitu.

Pokud toužíte po nádherném šperku, který vás bude nejen ochraňovat, ale také bude krásný a zároveň cenově dostupný, určitě sáhněte po tygřím oko. Barevných variací je nesčetně, každý kámen je unikát a při dopadu světla pod různými úhly lehce mění barvy – bude vás pokaždé znovu a znovu překvapovat.

Historie & Legendy

Nápadná podobnost tohoto minerálu se vzhledem oka velké kočkovité šelmy vedla k pojmenování tygřího oka. Nicméně v některých kulturách bylo tygří oko nazývá ďáblovým kamenem, pro jeho mnohdy temnou, silnou zemitou energii.

Zajímavosti

Nejznámějším evropským nalezištěm tygřího oka jsou železnorudné doly Krivoj Rog na Ukrajině. Tento kámen dokonce zdobí jednu edici ukrajinských známek. Vyskytuje se v puklinách magmatických hornin, takže běžně jsou nalézány spíše menší kameny. Doposud největším známým tygřím okem je australský vzorek o úctyhodných dvou metrech délky a 150kg váhy. Najdete jej v mineralogických sbírkách univerzity v Bonnu.

Vzhled

Typický a nezaměnitelný vzhled tygřího oka způsobují příměsi jiných přeměněných minerálů v matečném křemeni. Nejčastěji jde o oxidy a hydroxidy železa. Ač je kámen sám odrůdou křemene, v některých oblastech vytváří charakteristické pododrůdy. Modré tygří oko, zvané též sokolí oko, hýří kromě žluté a hnědé modrými barvami. Zlaté tygří oko vzniká oxidací vláken krocidolitu v matečném křemeni, čímž vytváří světle hnědé a zlaté páskování. Červená odrůda neboli býčí oko se vyznačuje červenou až rudou barvou.