Význam, účinky a vlastnosti

Pod názvem turmalín se schovává celá roztodivná skupina minerálů různých tvarů a barev. Tyto krystaly vznikají za velkého rozpětí tlaků a teplot ve velmi hlubokých částech zemského pláště, ale někdy také i pár kilometrů pod povrchem. Chemické složení je komplikované a proměnlivé dle odrůdy, ale turmalíny jsou obecně hlavními nositeli bóru v zemské kůře.

Baravné variety turmalínu se používají v klenotnictví, vizuálně nezajímavé odrůdy se uplatňují v elektrotechnice, neboť zahříváním či třením se konce krystalů nabíjejí opačným elektrickým nábojem. Z bezbarvých turmalínů se dříve brousily čočky. V tradičním indickém léčitelství se hojně využívali a využívají proti bolestem, jako čističe vody a k nastolení rovnováhy tělesných energií. Díky tomu, že turmalíny pokrývají celé barevné spektrum, působí na všechny čakry. Japonští zenoví mistři považovali turmalín za nepohyblivou živou bytost.

Turmalíny se zabývali všichni slavní mineralogové, ale také celá plejáda lidových léčitelů, mystiků a metafyziků.

I v České republice nacházíme nádherné turmalíny. Proslulá je oblast kolem Žďáru nad Sázavou a Velkého Meziříčí, zejména pak lokality Dobrá Voda nebo přírodní památka Myšenecká slunce.

Historie & Legendy

Název pochází ze sinhálského tora-malí, čili "kámen znečištěný částečkami popela". Původní pojmenování v jednom z indických jazyků nám zároveň říká, kde je kolébka využívání turmalínů lidmi - ve starověké Indii. V kolébce buddhismu používali krystaly z Hindukúše a Srí Lanky.

Upozornění

Použití drahých kamenů či minerálů není náhradou lékařské péče. V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte svého praktického lékaře.

Všechny údaje na webu milujemekameny.cz o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů jsou pouze informativního charakteru čerpané z obecně známých informací a zdrojů.

Zdroje

KREPERÁT, Josef Pavel. Skrytá moc drahých kamenů
LEMBO, Margaret Ann. Základní kniha krystalů, minerálů a drahých kamenů
HALLOVÁ, Judy. Kameny od A do Z

Prozkoumejte další kameny