Význam, účinky a vlastnosti

Pod názvem turmalín se schovává silně dynamický, posilující a regenerační kámen různých barev. Harmonizuje celou naši bytost a dává našemu životu řád. Podélné rýhování napomáhá velmi silnému toku energie, která podobně jako paprsek laseru boří blokády a nefunkční vzorce. Se stejnou silou nás turmalín ochraňuje a vytváří silné ochranné pole i pro náš domov. Proto je dobré umisťovat jej do geopatogenních zón.

Rozjasňuje prostor stejně jako naši mysl. Do čistého prostoru pak může více světla a náš pohled na svět je optimističtější. Posiluje odhodlání nevzdat se.

Turmalín pomáhá s regulací látkové výměny a oslabenému organismu dodává potřebnou energii. Přispívá i k rekonvalescenci organismu. Pomáhá při náhlé nevolnosti.

V tradičním indickém léčitelství se hojně využívali a využívají proti bolestem, jako čističe vody a k nastolení rovnováhy tělesných energií.

Díky tomu, že turmalíny pokrývají celé barevné spektrum, působí na všechny čakry. Japonští zenoví mistři považovali turmalín za nepohyblivou živou bytost.

I v České republice nacházíme nádherné turmalíny. Proslulá je oblast kolem Žďáru nad Sázavou a Velkého Meziříčí, zejména pak lokality Dobrá Voda nebo přírodní památka Myšenecká slunce.

Tyto krystaly vznikají za velkého rozpětí tlaků a teplot ve velmi hlubokých částech zemského pláště, ale někdy také i pár kilometrů pod povrchem. Chemické složení je komplikované a proměnlivé dle odrůdy, ale turmalíny jsou obecně hlavními nositeli bóru v zemské kůře.

Turmalín růžový (rubelit) – zabarvení přechází od růžových tónů až k temně červeným případně lehce fialovým. Symbolizuje mateřskou obětavou lásku a posilje i vyrovnává energii v srdci. Zvyšuje naši vnímavost k láskyplným vibracím a naopak odvádí pozornost od všeho negativního a trýznivého. Jemně pracuje s našimi emočními traumaty a citlivě dává do rovnováhy emoční systém. Probouzí harmonii, klid a sebelásku. Kdo neumí projevit své skutečné city nebo je emočně zdrženlivý, ten by si měl vzít na pomoc rubelit a nosit ho často u sebe. Veškeré bloky a zranění se mohou postupně rozpustit. Zvyšuje naši přístupnost ke kompromisu, pokud z toho plyne rozumný přínos pro obě strany.

Zdravotně nás rubelit obdarovává vitalitou, dynamikou a energií. Posiluje funkci sleziny a jater. Díky schopnosti harmonizovat podporuje i naši látkovou váměnu. Aktivuje imunitní systém.

Historie & Legendy

Název pochází ze sinhálského tora-malí, čili "kámen znečištěný částečkami popela". Původní pojmenování v jednom z indických jazyků nám zároveň říká, kde je kolébka využívání turmalínů lidmi - ve starověké Indii. V kolébce buddhismu používali krystaly z Hindukúše a Srí Lanky.

Zajímavosti

Baravné variety turmalínu se používají v klenotnictví, vizuálně nezajímavé odrůdy se uplatňují v elektrotechnice, neboť zahříváním či třením se konce krystalů nabíjejí opačným elektrickým nábojem. Z bezbarvých turmalínů se dříve brousily čočky.

Očista a nabíjení

Čistíme krátce pod proudem vlažné vody nebo v misce s vodu spolu s křišťálem přes noc. Včechny odrůdy turmalínu lze nabíjet na přímém slunci.