Význam, účinky a vlastnosti

Barevná paleta kalcitu je široká stejně tak, jako jeho využití. Obecně zesiluje odhodlání a dobře podpoří v rozhodování a laskavém prosazení vlastního názoru. Všechny druhy kalcitu podporují intuici, harmonii a mocně uklidňují. Sáhněte po kalcitu, když se potřebujete zharmonizovat, doplnit energii nebo utišit.

Bílý a čirý: Posiluje paměť, rozum a podporuje houževnatost. Ovlivňují čakru čela a třetí oko, kde odstraňují předsudky a zastaralé vzorce bránící našemu rozvoji. Posiluje kosti a zlepšuje kostní choroby. Čistí pleť, aktivuje imunitní systém a mírní střevní i žaludeční potíže.

Oranžový: Podporuje naši intuici a rychlé rozhodování. Ze všech kalcitů nejlépe působí na trávicí ústrojí. Pokud máte žaludeční nevolnosti, křeče nebo trávicí obtíže, zvolte oranžový kalcit a přiložte jej na místo potíží.

Žlutý: Harmonizuje látkovou výměnu a nervový vegetativní systém. Pro posílení harmonie duchovního a duševního stavu přiložte oranžový kalcit na korunní čakru.

Manganokalcit: Je nejvzácnějším a dost možná i nejkrásnějším druhem kalcitu. Usnadňuje meditaci a vstup do vyšších sfér. Probouzí v nás čistou lásku, cit a mateřství. Pokud se cítíte zranění nebo máte bolavou duši, je ideálním lékem. Přináší klid a mír. Příznivě působí při psychosomatických chorobách.

 

Historie & Legendy

Traduje se, že kalcit chrání zejména v noci před negativními energiemi.

Zajímavosti

Čirý a bílý kalcit se vzácně vyskytují i společně s fluoritem a pyritem. Kalcit propojuje duchovno (fluorit) s duševnem (pyrit). Pomáhá zvyšovat fyzickou i mentální aktivitu. Název pochází z latinského slova calx – vápno.

Očista a nabíjení

Krátce opláchnout pod proudem vody. Nabíjíme na drúze křišťálu asi 2 hodiny na denním světle.