Význam, účinky a vlastnosti

Jaspis provází naší civilizaci už od dob antického Řecka a Říma, kde byl využíván k rytinám reliéfních portrétů i jako pečetidlo. Byla mu ale také připisována magická síla. Nejznámější jaspis známý jako “červený” byl považován za matku všech kamenů a vždy působil jako nositel životadárné energie. Tahle elementární síla má pochopitelně vliv na celou řadu tělesných, psychosomatických i psychických neduhů.

Existuje ovšem velké množství různých barevných verzí jaspisu a zjednodušeně řečeno každá barva působí na jinou čakru. To pochopitelně přináší další specifika léčebného užití, které je třeba vždycky ověřit u konkrétní odrůdy. Celkově ale platí, že jaspis sjednocuje, sytí a živí dobrou energií.

Tento nádherný kámen je relativně běžně k nalezení i u nás, zejména v Podkrkonoší v oblasti kolem Kozákova.

Historie & Legendy

Název pochází z řeckého "iaspis" - plamenný, neboť nejznámější červenohnědé odrůdy svým žilkováním skutečně připomínají plameny ohně.

Zajímavosti

Z jaspisu vyráběla různé předměty už mínójská civilizace na Krétě, antičtí Římané z něj vyřezávali reliéfní portréty svých blízkých, zmiňuje se o něm středověká Píseň o Nibelunzích. Český král a císař Rudolf II. vlastnil stůl vykládaný jaspisy, v petrohradské Ermitáži najdete celou kolekci z japsisu vyřezávaných košíčků, váz a dalších předmětů.

Prozkoumejte další kameny

Upozornění

Použití drahých kamenů či minerálů není náhradou lékařské péče. V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte svého praktického lékaře.

Všechny údaje na webu milujemekameny.cz o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů jsou pouze informativního charakteru čerpané z obecně známých informací a zdrojů.

Zdroje

KREPERÁT, Josef Pavel. Skrytá moc drahých kamenů
LEMBO, Margaret Ann. Základní kniha krystalů, minerálů a drahých kamenů
HALLOVÁ, Judy. Kameny od A do Z