Význam, účinky a vlastnosti

Obecně platí, že jaspis sjednocuje, sytí a živí dobrou energií. Jeho silná energie a elementární síla má pozitivní vliv na celou řadu tělesných, psychosomatických i psychických neduhů.

Existuje velké množství různých barevných verzí jaspisu a zjednodušeně řečeno každá barva působí na jinou čakru.

Tento nádherný kámen je relativně běžně k nalezení i u nás, zejména v Podkrkonoší v oblasti kolem Kozákova.

Červený jaspis: aktivuje naši vůli a vytrvalost. Sytá a zemitá barva nás vede ke skromnosti, soucitu, trpělivosti a touze činit dobro. Posiluje krevní oběh, pomáhá při žaludečních a střevních potížích. Usnadňuje vyplavování ledvinových kamenů, pomáhá s plodností, potencí. Pomáhá s bolestivou menstruací a podporuje rychlý a nekomplikovaný porod.

Zelený jaspis: pomáhá harmonizovat srdeční centrum a pochopit soulad s okolím. Probouzí v nás mírnost, klid a příjemný pocit. Zjemňuje chuť. Voda ze zeleného jaspisu pomáhá zbavit naše tělo toxinů.

Jaspis dalmatin: pomáhá nám přijmout dualitu a najít v rovnováhu. Vyvažuje světlo a tmu a podporuje nás v meditaci. Učí nás uvědomovat si vlastní myšlenky a pochopit vnitřní motivy. Pomáhá při sebereflexi. Podporuje i fyzickou rovnováhu těla.

Jaspis kambamba: tento mystický kámen nás přirozeně ladí na vnitřní klid. Otevírá vědomí k přijetí lásky a tolerance. Pomáhá oprostit se od negativních a škodlivých myšlenek. Zklidňuje duševní zmatek, otevírá srdce a povzbuzuje prosperitu. Díky obsahu stromatolitů (jedny z nejstarších fosilií na zemi) nám pomůže vytlačit nastřádané informace z minulosti, které mohou bránit uvolňování negativních vzorců. Stejně tak dobře pomáhá odstranit toxiny z těla.

Brekciový jaspis: je to kámen kreativity, fantazie a současně zemitosti. Při tvoření nepropadáme vzdušným zámkům. Lépe tak proměníme naše představy v realitu. Dává organismu zejména sílu a vitalitu. Na fyzické rovině působí podobně jako červený jaspis.

Jaspis krajinný: podporuje kreativitu a soulad se zákony přírody. Zahání strach a ve spánku nás obdarovává šťastnými sny. Po probuzení se cítíme svěží a odpočatí. Posiluje imunitní systém, játra a ledviny.

Mookait: tento jedinečně zbarvený jaspis pomáhá najít v každé situaci klid a harmonii. Posiluje imunitní systém a mírní projevy stresu.

Historie & Legendy

Název pochází z řeckého "iaspis" - plamenný, neboť nejznámější červenohnědé odrůdy svým žilkováním skutečně připomínají plameny ohně.

Zajímavosti

Z jaspisu vyráběla různé předměty už mínójská civilizace na Krétě, antičtí Římané z něj vyřezávali reliéfní portréty svých blízkých, zmiňuje se o něm středověká Píseň o Nibelunzích. Český král a císař Rudolf II. vlastnil stůl vykládaný jaspisy, v petrohradské Ermitáži najdete celou kolekci z japsisu vyřezávaných košíčků, váz a dalších předmětů.

Očista a nabíjení

Pod proudem vlažné vody nebo v misce s vodou ponecháme celou noc. Nejlépe společně s křišťálem. Nabíjíme na přímém slunci libovolně dlouho.