Význam, účinky a vlastnosti

Jako většina zelených kamenů pomáhá avanturín, či také aventurin, navázat bezprostřední vztah s přírodou, s její uklidňující silou a harmonií. Přináší klid, tajuplný třpyt rozzáří každé chmury a rozloží všechny negativní myšlenky. Je to všestranný kámen.

Je skutečně univerzální. Při stresu, emočním rozrušení nebo až rozčilení rozkládá negativní myšlenky. V neklidných dobách poskytuje útěchu a přináší klidné spaní. Uvolníte se, pustíte starosti z hlavy. Zmírňuje i chronické potíže s hlavou, třeba migrény. Jako kámen srdeční čakry propojuje srdce se zemí, přináší vyrovnaný a zdravý pohled na svět. Pokud držíte dietu, může vám být nápomocen tlumit chuť k jídlu – avanturín má rád střídmost a vyrovnanost.

Fakticky vzato jde o křemen s příměsí drobných šupinek fuchistu, díky němuž září zeleným leskem. Pokud v kameni převáží například rutil nebo turmalín, zbarví se spíš domodra, muskovit mu dá zlatý nádech. Klasické zelené avanturíny pochází z Indie, kde se stále spousty tradičních řemeslníků živí jejich opracováním. Používá se jako okrasný kámen v zahradách, akváriích, v sochařství, ale krásné kousky jsou též broušeny do šperků.

 

Zajímavosti

Název pochází z italského "a ventura" neboli náhodou. Připomíná totiž umělý druh skla, které bylo vynalezeno náhodně v Benátkách na počátku 18. století. Výroba umělého avanturínu, tedy křišťálového skla se šupinkami mědi, trvá dodnes.

Vzhled

Obvykle trávově zelený, ale někdy také až zlatistý, případně modrozelený nebo modrý kámen smolného lesku. Typický je tzv. aventurismus, čili třpytivost díky slídám, kterými je aventurín prorostlý.

Očista a nabíjení

Čistíme pod proudem vlažné vody nebo v misce s vodou a horským křišťálem přes noc. Nabíjíme na přímém slunci libovolně dlouho.

Prozkoumejte další kameny