9 způsobů, jak očistit kameny
Svým vyzařováním minerální kameny pomáhají v různých tématech i životních situacích. Posilují, čistí, ochraňují i doplňují. Právě proto potřebují správnou péči, aby mohly zase v plné síle sloužit. Stejně, jako vše v přírodě, mají i kameny svou paměť. Pamatují si, kdo je držel v ruce, kde byly a jak se s nimi zacházelo. Očista je prvním a základním krokem, jak kámen zbavit všeho negativního a obnovit jeho původní sílu.
Proč čistit kameny?
Kameny jsou součástí přírody a potřebují pravidelnou péči. Jejich schopnost pomáhat a absorbovat negativní energii je omezená. Pravidelné čištění i nabíjení je udrží ve skvělé formě. Jak?
– Zbaví negativní a toxické energie
– Regeneruje
– Obnoví původní sílu
– Prodlouží životnost kamene
– Péčí o kámen vyjadřujeme vzájemný respekt
Používání kamenů je velmi intuitivní, a tak i jejich očista je záležitostí intuice. Nikdo nám nenapoví přesný čas čištění. Jen vy cítíte, kdy je kámen vyčerpán (často tak i vypadá) a jak dlouho je třeba jej očišťovat a regenerovat. Způsobů očisty je několik.
První očista
Kámen, který se u nás ocitl poprvé, nejdříve pečlivě očistíme vodou. Necháme ho v misce nejlépe pramenité vody několik dní. Vodu pravidelně vyměňujeme, aby byla stále svěží a čerstvá. Pak je čistý a připravený na nabití.
POZOR na sádrovce a všechny měkké kameny, jako je angelit, některé vápence, howlit (tyrkenit), aragonit, azurit, malachit, selenit apod.
Tyto kameny nejsou vhodné do vody, a proto je potřeba zvolit jiný způsob očisty.
9 způsobů, jak čistit kameny
1.Voda
Nejznámější a také nejrozšířenější způsob očisty je čistá voda. Nejlepší je pramenitá voda, ale postačí i proud vlažné vody z kohoutku. Kámen držíme v dlani a pár minut oplachujeme pod tekoucí vodou. Pak je připraven na nabití nebo v některých případech rovnou na použití.
2.Půda
Zřejmě nejdůkladnější očista kamene je v půdě. Z půdy vzešel a v ní se také nejlépe očistí a zregeneruje. Pokud chceme kámen očistit v půdě, najdeme si co nejklidnější místo, ideálně tam, kam mnoho lidí nechodí a půda je svěží a plná síly. Kámen zde zakopeme minimálně přes noc. Pokud je opravdu hodně poškozen a máme pocit, že by se ještě mohl zregenerovat, necháme jej zakopaný celý den i noc a někdy i několik dní.
3.Rostliny
Přírodní říše je výborný pomocník při očistě kamenů. Rostliny čistí vzduch a stejným způsobem dokážou zbavit kameny nashromážděné negativní energie. Můžete využít volnou přírodu, rostliny na zahrádce nebo v květináči u vás doma. Kámen umístěte co nejblíž rostlině a nechte odpočívat po dobu několika hodin.
Pokud jste na místě, kde nemůžete využít živou přírodu, zkuste alternativu se sklenicí sušené šalvěje nebo cedrového dřeva. Byliny mají schopnost čistit negativní a hutné energie, proto se například luhují pouze jednou. Použité byliny pak spalte nebo zakopejte do země.
4.Použití krystalů
K očistě kamenů můžete použít i přírodní křišťál nebo ametyst. Skvěle odstraňuje negativní vlivy a sám je nezadržuje. Umístěte svůj kámen na drúzu přírodního křišťálu a nechte odpočinout asi tak jeden den.
Při očistě kamenů na minerální drúze platí 2 pravidla:
1.Čím větší kámen, tím větší síla.
2.Čím kvalitnější drúza, tím kvalitnější očista.
Pozorně své drúzy vybírejte a dbejte na jejich kvalitu. Drúza umístěná v prostoru má ještě další velmi cenný efekt. Přirozeně čistí prostor kolem sebe. Křišťály a ametysty v sobě nezadržují negativní energie, a tak je můžete mít doma nebo v kanceláři jako pomocníky, kteří vám harmonizují a očišťují prostor. Očistný efekt přirozeně přejde i na vás a vše negativní se vám vyhne obloukem. Jak asi víte, pokud se nacházíte v dobrém rozpoložení, problémy a komplikace vibrují na jiné frekvenci a těžko se k vám přibližují.
5.Vykuřování
Kouř je také skvělý způsob, jak očistit často používané kameny. Je vhodnou alternativou zejména pro ty kameny, které nesnesou vodu nebo sluneční paprsky. Kámen držte v prstech a dejte si záležet, aby se kouř dotkl každého místa na kameni.
Co použít k vykuřování?
– Svazek bylin nebo šalvěj bílá
– Vykuřovací směsi určené přímo k čištění
– Kafr, santal, kadidlo, cedrové dřevo, Palo Santo …
6.Oheň
Pro očistu ohněm je ideální zvolit zapálenou svíčku, kterou umístíte na nehořlavý podklad. Jakmile je plamen svíčky dostatečně silný, opatrně pohybujte kamenem co nejblíže plamenu svíčky. Oheň je již od pradávna považován za element očisty a zbaví kámen i silně negativních nebo těžkých energií. Očistu provádějte tak dlouho, jak uznáte za vhodné.
POZOR na syntetické kameny. Vzhledem k jejich složení zvolte dostatečnou vzdálenost od plamene svíčky, aby nedošlo k poškození kamene.
7.Vizuální představa
Dalším způsobem, jak můžeme očistit kameny, je představa – vizualizace. Jedná se o představu, kterou v mysli vytvoříme a plně se na ni soustředíme. Díky koncentrované mysli náš záměr získá sílu a dokáže z kamene uvolnit vše nepotřebné a negativní. Tím se obnoví jeho původní kapacit a energie.
Postup vizuální očisty:
1. Uvolněte se, soustřeďte se pár minut na pravidelný dech a zklidněte své myšlenky i emoce.
2. Kámen držte v dlani a představujte si, jak je obklopen bílým, čirým světlem.
3. Po celou dobu představy myslete na záměr, kterým je, aby se z kamene uvolnilo vše negativní a bylo pohlceno bílým světlem. Naopak se plní pozitivní a silnou světelnou energií.
Vizualizaci provádějte tak dlouho, dokud necítíte, jak je kámen opět svěží a plný zářivé energie. Je to nejen cítit, ale i vizuální obraz se promění a kámen vypadá jakoby hezčí a jasnější.
Pokročilejším způsobem je představa, že se veškerá negativní energie v kameni transformuje v pozitivní. Kámen opět po celou dobu držíme v dlani.
8. Modlitba
Čistý záměr očisty v kombinaci s myšlenkou na Boha, Zdroj nebo bílé světlo je výborným způsobem, jak poprosit vyšší síly o očištění kamene. Během tohoto přání poprosíme o očistu kamene a doplnění jeho původní energie. Opět setrváme ve spojení s tímto přáním tak dlouho, jak nám naše intuice napoví. Tak bude znovu silný a připravený pro další použití.
9.Zvuk
Zvonky a zvonkohry, tibetské mísy nebo ladičky. To vše můžete využít k očistě zvukem. Čisté tóny pomáhají svými vibracemi odstranit negativní energie a transformovat je v pozitivní. Kámen přidržte blízko zvuku a opakujte zvuk tak dlouho, dokud nepocítíte, že je kámen opět ve své původní formě.
Pravidelná očista
Čistit kámen pravidelně nebo preventivně je důležité zejména proto, že často do kamene vkládáme více negativní energie a starostí, než sám unese. Zbytečně se tak vyčerpává a může se i poškodit. V některých případech nám dokonce nahromaděnou energii začne vracet zpět. Kameny pravidelně čistíme pod proudem vody. Jen nezapomeňte na některé výjimky, které si nerozumí s vodou nebo slunečními paprsky. Někdy můžeme i během používání cítit, že je nám kámen až nepříjemný v ruce nebo náhle ztěžkne. To je jasný signál, že je třeba kámen opláchnout nebo jinak vyčistit. Jeho kapacita se naplnila a používání takového kamene může být kontraproduktivní.
Jak zjistíme, že očista proběhla úspěšně?
Často napoví prostý pocit, když držíte očištěný kámen v ruce. Pokud se s ním cítíte dobře, a dokonce vnímáte jeho sílu i silnou energii, očista se povedla. Zároveň kámen vypadá svěže a září.
Pokud nejste tak citliví nebo zrovna nemáte dostatek klidu, můžete využít kyvadélko a zjistit, zda se očista povedla.
Jak náš záměr ovlivňuje očistu kamene?
Kameny reagují na svého majitele, na prostor, na okolí, a především na náš záměr. Je tedy důležité vědět, proč kámen používáme a co od něj chceme. S čím nám má pomoci. Při čištění je potřeba po celou dobu mít na paměti, že naším záměrem je očista a regenerace kamene do jeho původní síly.
Očista kamenů působí nejen na kameny samotné, ale i na okolní prostor. Do svého záměru můžete zahrnout i prosbu o vyčištění vašeho domova nebo pracovní místnosti. Stejně tak drúzy krystalů nebo očistu kouřem můžete využít v jakémkoliv prostoru. Vyčištěný prostor je svěží, příjemný a krásně vás nabije pozitivní energií. My vám přejeme, ať ji máte co nejvíce.