Význam, účinky a vlastnosti

Čchi-lin je bájný tvor čínské mytologie, hlavní ze 360 živočichů žijících na souši. Někdy je místo tygra řazen mezi čtyři ušlechtilá zvířata (s drakem, fénixem a želvou).

Je znám také v mytologii ostatních zemí východní Asie. Jeho vzhled je v každé kultuře mírně odlišný od čínského čchi-lina, ale vlastnosti jsou popisovány obdobně.

Čchi-lin je chiméra, má jeden nebo více rohů, zelenomodrou šupinatou kůži, tělo a kopyta koně nebo jelena, dračí hlavu a medvědí oháňku. Žije více než dva tisíce let, ale vidět je jen zřídka (například byl viděn nedlouho před smrtí Konfucia). Podobně jako evropský jednorožec, čchi-lin symbolizuje dlouhověkost a štěstí. Proto byl malován na předměty používané císařem. Počínaje vládou císaře Kchang-si nosili nejvyšší vojenští hodnostáři obraz čchi-lina vyšitý na oděvu (namísto dřívějšího lva).

Na zádech čchi-lina je zobrazován mladík. Podobně jako evropský čáp totiž čchi-lin nosí rodičům dlouho očekávaného syna. Poprvé je připomínán u Konfucia, jeho kamenné sochy se objevují v období dynastie Pozdní Chan (947–951). Tehdy byl popisován jako třímetrové zvíře připomínající jelena (či vola) s jedním rohem zakončeným měkkou boulí, s kravím ocasem a koňskými kopyty. Při pohybu neubližuje žádnému živému tvoru, dokonce ani hmyzu. Při chůzi po trávě ji nepošlape. Nejí živé tvory, živí se trávou. Podle některých vyprávění může chodit po vodě a létat. Dožívá se kolem tří tisíc let. Reliéfy nebo sochy čchi-lina na náhrobcích ochraňují před zlými duchy a doprovázejí zesnulé na nebesa.

Prozkoumejte další symboly