Vykuřování a jak na to

Jan Citrín
otec dvou dětí, milovník přírody
15. dubna

Nemusíte být zrovna skalní fanoušek různých ezoterických technik, abyste nikdy neslyšeli o vykuřování. Vždyť jde o prastarou metodu očisty prostor, která byla neprávem zapomenuta. Naštěstí dnes už ztrácí na odéru něčeho dávno vyčpělého a snad i tajemně okultního. Vykuřováním dosáhnete hodně pozitivního, nejen pro zdraví a radostnější životní pocit.

Jak může být dým léčivý

Ano, je to tak. Z vykuřování se stává respektovaný způsob očisty a léčení. Ne nadarmo se odjakživa používalo všude tam, kde se shromažďovalo hodně lidí. Pálením různých částí rostlin se uvolňují vonné silice, které mnohdy mají výrazné antimikrobiální účinky. Některé rostliny se ovšem k vykuřování hodí více než jiné. Všude na světě se hojně používá kadidlo, ostatně dodnes je to tradiční vůně našich kostelů. Čím tedy vykuřovat?

Hvězdy mezi vykuřovadly

Pálit se dají různé části rostlin, přičemž každá vyhovuje jinému účelu a trochu jinak se s nimi pracuje. Vykuřovadla můžeme rozdělit na bylinná, dřevo a pryskyřice. Zmíněné kadidlo je pryskyřicí kůry stromu kadidlovníku, kterého je hned několik druhů. Nejcennější – a nejúčinnější – je ománský kadidlovník pravý. Kýžené látky se uvolňují za nižších teplot a nejlépe poslouží kadidelnice. Ostatně od kadidla pochází název téhle pomůcky. Jak ji přesně používat si ještě řekneme.

Mezi nejúžasnější bylinná vykuřovadla patří bílá šalvěj, zvaná také šamanská nebo indiánská šalvěj. Podrobně jsme o ní psali v tomto článku. Ale vykuřovat se dá také u nás rostoucími bylinami. Třeba divizna působí má léčebné a magické účinky, sušená bazalka pravá je silně očišťující a posilňující v krizových duševních stavech. Heřmánek uklidňuje a přináší klidné spaní.

K vykuřování bylinkami použijte nejlépe vykuřovací misku. Podobá se aromalampě, akorát nad prostorem pro svíčku je kovová mřížka, kam se byliny nasypou. K dostání jsou také byliny ve svazečku, který se zapálí a nechá rozdýmit. Tady si vystačíte s obyčejným malým talířkem, na který svazek doutnajících bylin položíte.

Podobně můžete také pracovat se dřevem. Vzácná dřeva jako palo santo, santal nebo guajak tímto postupem očišťují intenzívněji. Kdo by chtěl jen harmonizovat a jemně provonět prostor, může sáhnout po samozápalném uhlíku. Běžně se používá ve vodních dýmkách a je snadno k dostání. Dřevo na něj jednoduše nasypete, ať už použijete obyčejný talíř nebo vykuřovací misku. Takto vykuřovat můžete jakýmkoliv dřevem, třeba i vlastnoručně nasbíraným. Naši slovanští předci v dávnověku používali k magickým rituálům borovici.

Rituál vykuřování

Když už jsme u těch rituálů – vykuřování určitě je a má být obřadem, rituálem. Ale záleží na vás, kolik posvátného v tom bude. Určitě byste si ale měli na vykuřování vyhradit dost času, naladit se na vlnu očekávaného zklidnění. Zavřete okna a dveře a poproste vaše děti, partnery i mazlíčky, aby zůstali venku. Začněte doslova od podlahy. Snažte se dostat s kouřem všude, do každého rohu a pomalu postupujte celou místností až ke stropu. Ano, všude bude dým, ale právě o to jde!

Jakmile budete hotovi, otevřete okna a dveře dokořán a místnost důkladně vyvětrejte. Všechny negativní energie místnost opustí spolu s kouřem. A kdo by si snad nemyslel, že i prostory mohou mít ducha, nechť vezme za své, že vhodně zvolené byliny likvidují choroboplodné zárodky, všechny ty malé potvory držící se prachu i plísňové spory. Některé studie uvádějí, že členové domácností, kde se pravidelně vykuřuje, jsou méně náchylní k nemocem, jako je chřipka.

Kdy se do vykuřování pustit

Možná vás zajímá, jak často se k vykuřování uchylovat. Určitě pokaždé, kdy vy si myslíte, že je to třeba. Že vás vzduch ve vašem domě, bytě či kanceláři otravuje, tíží. Obecně ale platí tehdy, když se přestěhujete do nového bytu, někdo z vaší rodiny onemocněl, došlo k těžké a nepříjemné hádce, případně k horší tragédii – někdo zemřel.

Pamatujte, že při vykuřování si zahráváte s ohněm, takže myslete na bezpečnost. Vypálené dřevo a uhlíky neházejte do koše, ale zasypte pískem nebo zalijte vodou. Během obřadu nikam neodcházejte a mějte vykuřovadlo stále pod kontrolou. Také děti a domácí zvířata nemusí vykuřování snášet dobře.

Kadidelnice

Pokud to myslíte s tímto prastarým rituálem očisty svého životního prostoru vážně, pak uvažujte o pořízení kadidelnice. Vyrábějí se kovové, keramické, ale také z kamene, často z mastku. Do části určené ke spalování se nasype nízká vrstva čistého písku nebo kvalitní soli, na kterou se položí uhlík. Nechte ho v klidu prohořet. Na něj pak lžičkou nasypejte bylinu, dřevo nebo pryskyřici. Začněte s malým množstvím a opatrně přidávejte až do chvíle, kdy se vám zdají dým i vůně přiměřené. Opatrně postupujte zejména s pryskyřicemi, bývají velmi silné. Někdy stačí zrnko, co by se za nehet vešlo!

Závěrem jen malé zamyšlení. Jsme zvyklí na osobní hygienu, pravidelně si čistíme zuby, myjeme ruce. Není snad dobré také pravidelně očišťovat místa, kde žijeme nebo pracujeme? Kde se právě nejvíc chceme cítit v harmonii?